Blog okulisty
- Cykloplegia u dzieci – czym jest i dlaczego jest ważna?
- Światowy Tydzień Jaskry
- Cukrzyca a wzrok
- Leczenie zaćmy
Cukrzyca a wzrok
Pacjenci chorujący na cukrzycę powinni być pod stałą kontrolą okulistyczną. Początkowo wizyty kontrolne powinny odbywać się raz w roku, w przypadku pojawienia się zmian cukrzycowych - co pół roku, a nawet co 1-3 miesiące w przypadku bardzo zaawansowanej retinopatii lub cukrzycy u kobiet ciężarnych. Retinopatia cukrzycowa jest podstępną chorobą, która początkowo nie daje objawów, a nieleczona prowadzi do ślepoty.
Początkowe zmiany to drobne mikrotętniaki, które powstają w wyniku nadmiernego rozdęcia delikatnych i cieniutkich naczyń krwionośnych w siatkówce oka (retinopatia nieproliferacyjna), a w przypadku złej kontroli glikemii zmiany cukrzycowe postępują dalej do stadium retinopatii proliferacyjnej, która stanowi bezpośrednie zagrożenie widzenia. Z powodu niedotlenienia siatkówki powstają nowe naczynia, które mogą powodować krwotoki do ciała szklistego, być przyczyną trakcyjnego odwarstwienia siatkówki czy jaskry neowaskularnej.
Retinopatia cukrzycowa występuje u ponad 60% chorych z cukrzycą typu 2 trwającą ponad 20 lat i u około 90% chorych na cukrzycę typu 1. Jest to najczęstsza przyczyna ślepoty w przedziale wiekowym 20-65 lat.
Jak leczyć retinopatię?
- normalizacja glikemii pod kontrolą lekarza diabetologa, który dobierze odpowiednie leczenie dla pacjenta,
- normalizacja ciśnienia tętniczego krwi (uszkodzone naczynia są podatne na dalsze uszkodzenia w przypadku zbyt wysokich wartości ciśnienia) - współpraca z lekarzem kardiologiem celem uzyskania optymalnego ciśnienia tętniczego (120/80),
- dbanie o gospodarkę lipidową naszego organizmu (prawidłowe wartości cholesterolu i trójglicerydów),
- zdrowy tryb życia, ruch na świeżym powietrzu, zdrowa dieta odpowiednia dla cukrzyków, spadek masy ciała,
- rzucenie palenia tytoniu,
- leczenie chorób współistniejących, uszkodzenia nerek, chorób układu nerwowego,
- leczenie okulistyczne dostosowane do stopnia zaawansowania retinopatii cukrzycowej: laseroterapia siatkówki, iniekcje doszklistkowe preparatów anty-VEGF, witrektomia w przypadku odwarstwienia siatkówki.
Indywidualnie dobrane leczenie oraz współpraca pacjenta (przestrzeganie zaleceń lekarskich) przyczyniają się nie tylko do wydłużenia życia chorego, ale także do utrzymania codziennego komfortu i prawidłowej ostrości widzenia.