info@podmiejska13.pl +48 609 802 590

Gabinet
okulistyczny

medycyna estetyczna i plastyka powiek

lek. Katarzyna Skoczylas-Piechowiak

specjalista okulista

Blog okulisty

Leczenie zaćmy

Podstawowe badanie okulistyczne z użyciem lampy szczelinowej pozwala na wczesne wykrycie zaćmy i skierowanie pacjenta do ewentualnego leczenia operacyjnego. Zaćma to choroba oczu, która polega na zmętnieniu soczewki oka i prowadzi do pogorszenia widzenia pomimo korekcji okularowej. Z powodu zaćmy w Polsce choruje ok. 800 tys. osób, dotyka głównie osoby po 50 roku życia. Częściej pojawia się u pacjentów z cukrzycą, wysoką krótkowzrocznością czy po przebytych urazach. Zaćma zmniejsza komfort życia oraz utrudnia ocenę dna oka i diagnostykę innych chorób oczu.

Zaćma rozwija się latami, ale pacjenci zauważają ją dopiero, gdy utrudnia im codzienne czynności np. czytanie, jazdę samochodem itp. Najczęstsze objawy zaćmy to: pogarszająca się jakość widzenia (ciągłe przecieranie okularów celem poprawy widzenia), podwójne widzenie, rozproszenia światła (trudności z czytaniem i korzystania z telefonu, trudności z prowadzeniem pojazdu), znacznie gorsze widzenie przy jasnym świetle, zaburzenie widzenia barw (pożółkłe przedmioty).

Jedynym skutecznym sposobem leczenia jest zabieg chirurgiczny zaćmy, który polega on na wymianie zmętniałej soczewki na nową, syntetyczną. Przed zabiegiem lekarz okulista przeprowadza kwalifikację: badanie ostrości wzroku, pomiar ciśnienia przedniego odcinka i dna obu oczu.

W trakcie zabiegu wykonuje się nacięcie w rogówce w znieczuleniu miejscowym, przez które wprowadza się przyrząd (fakoemulsyfikator, który za pomocą ultradźwięków rozbija soczewkę i aspiruje jej rozbite kawałki), a w miejsce po usuniętej soczewce wprowadza się sztuczną soczewkę.

Zabieg trwa ok. 20 minut. Nie wymaga szwów, przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym (krople). Pacjent może powrócić do domu w dniu zabiegu. Po zabiegu wymagana jest kontrola w pierwszej dobie i po 2 tygodniach od zabiegu w przypadku zabiegu refundowanego przez NFZ.

Pamiętaj, że im bardziej zaawansowany stan zaćmy, tym trudniejsze jej usunięcie, dłuższy czas trwania zabiegu i dłuższa rekonwalescencja po zabiegu. Występuje również ryzyko pojawienia się wtórnych chorób: jaskry wtórnej czy zapalenia błony naczyniowej (w przypadku dojrzałej zaćmy).